Водени от ветераните Карли Лойд и Меган Рапино, митингите на USWNT за спечелване на олимпийска бронза

След нехарактерно турнир с нисък резултат, Националният отбор на САЩ за жени (USWNT) се завърна с отмъщение във финалния си мач на Олимпиадата в Токио, търгувайки удари с австралийските си противници през 90-те минути и в крайна сметка ги изпревари с 4-3, за да си осигури бронзовия медал. Това е първият олимпийски бронз в историята на отбора и шестият му медал като цяло.

САЩ се качиха на борда рано, като нападателят Меган Рапиное огъна рядък ъглов удар във вратата в осмата минута. Няколко минути по -късно австралиецът Сам Кер отбеляза изравнителния гол, но Рапино бързо отговори, плавайки страничен воле точно под напречната греда, за да изведе отбора си с един.

До края на първото полувреме ветеранът Карли Лойд също бе намерил целта, отплавайки топката право в ъгъла при асистенция на полузащитника Линдзи Хоран. Това беше деветият ѝ олимпийски гол в кариерата, като изравнява рекорда на САЩ за всички времена, поставен от Аби Уамбах през 2012 г. Лойд ще продължи да разбива този рекорд в 51-ата минута, поставяйки топката през краката на вратаря Тигън Михая, за да даде на USWNT преднина от три точки.

Австралийката Кейтлин Фоорд отвърна мигове по -късно, насочвайки топката покрай вратаря Адриана Франч, която получи първия си олимпийски старт с този мач, след като Алиса Нехер се контузи на полуфинала. Съотборникът на Foord, Емили Гилник, вкара третия гол на Австралия в 90 -ата минута, но тъй като допълнителното време, добавено от официалните лица, отбеляза, преднината на USWNT се оказа непреодолима.

Този бронзов медал идва, когато четирикратните шампиони на Световното първенство продължават борбата си за равно заплащане. По време на четвъртфиналния мач на USWNT, играчите на мъжкия отбор на САЩ – който не участва в олимпийския турнир – подадоха амикус с аргумент, че американските жени заслужават равни, ако не и по -добри заплати от мъжете. „Размерът на заплащането на жената не е равен на този на мъжа, ако жената трябва постоянно да постига по -добри резултати, само за да стигне до същото място“, се казва в краткия текст.

Прочетете също  Линдзи Хоран си проправя път през Световната купа и ние не можем да отминем поглед

Източник на изображението: Getty / Brad Smith / ISI Photos